Podczas czwartego spotkania naszego szkolnego Dyskusyjnego Klubu Edukacyjnego, utworzonego w ramach kampanii społecznej „Ja Czytam”, omawialiśmy fragment książki Izy Klementowskiej pt. „Samotność Portugalczyka”.

Podczas spotkania rozmawialiśmy na temat emigracji, odpowiadaliśmy na pytania: dlaczego emigrujemy?, kim jest emigrant?, jak czuje się emigrant na obczyźnie oraz jak jest traktowany przez lokalną społeczność, a także czy kultura, w której został wychowany, ma znaczenie w asymilacji w nowym kraju?

Kwestie emigracji rozważaliśmy w kontekście losów dwóch bohaterów książki „Samotność Portugalczyka”. Jednym z nich jest Dom Rui, ponad sześćdziesięcioletni mieszkaniec Angoli, który w wyniku Rewolucji Goździków stracił nie tylko cały swój majątek, ale też wszystkich swoich bliskich. Zrozumiał wówczas, że nic w życiu nie jest trwałe. Przyjechał do Portugalii jako przedstawiciel tak zwanych retornados, lecz cały czas czuł się w tym kraju samotnym i przestraszonym przyjezdnym. Nigdy nie założył swojej rodziny.

Drugim bohaterem jest Karim, około czterdziestoletni Pakistańczyk, który nieustannie dążąc do osiągnięcia coraz to lepszej pozycji życiowej, nauczył się wielu języków obcy i awansował zawodowo od zwykłego hotelowego chłopca na posyłki, przez wykwalifikowanego recepcjonistę, aż do założyciela i właściciela własnego hotelu w Lizbonie. Dzięki temu mógł sprowadzić do Portugalii swoją żonę i dziecko oraz zapewnić im godne życie.

Tekst Izy Klementowskiej to także pośrednie przedstawienie Portugalii i jej rdzennych mieszkańców. Portugalczycy są bardzo rozmowni, chętni do nawiązywania nowych znajomości oraz otwarci na inne kultury, jednak – niestety - „robią wszystko na pół gwizdka”. Sama Portugalia zaś to istny raj dla turystów i hotelarzy, „tu nie liczy się kolor skóry, ale jakim jest się człowiekiem”, „to wieża Babel, z tą tylko różnicą, że mówi się jednym językiem.”

W tym roku szkolnym członkami DKE „Ja Czytam” są uczniowie klasy 1C.

 Szkolny organizator akcji – mgr Agnieszka Popiel (nauczyciel bibliotekarz), współpraca – mgr Beata Pleśniewicz (nauczyciel języka polskiego).

Zdjęcia dostępne są w dziale galerii - TUTAJ.