Warning: Use of undefined constant JMF_THEMER_MODE - assumed 'JMF_THEMER_MODE' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/czachowski/public_html/plugins/system/djjquerymonster/djjquerymonster.php on line 210
Chodź, porozmawiajmy o tofu!

1 października obchodzimy Międzynarodowy Dzień Wegetarianizmu. Z tej okazji przytoczę kilka ciekawostek, a także napiszę, co mnie skłoniło do zaprzestania jedzenia mięsa.

Zacznijmy od definicji wegetarianizmu, którą podaje słownik języka polskiego. Jest to «sposób odżywiania się polegający na wyłączeniu z diety mięsa, ryb i wszystkich lub tylko niektórych produktów pochodzenia zwierzęcego». Upraszczając, to po prostu niejedzenie mięsa. Oczywiście, są też inne odmiany wegetarianizmu, np. frutarianizm czy weganizm, ale skupmy się na ,,najprostszej’’ formie tej diety.

Co ciekawe, wegetarianizm nie jest nowym ,,pomysłem’’, jego historia sięga czasów greckiej cywilizacji! Ludzie mieli wtedy bardzo łatwy dostęp do owoców i różnego rodzaju ziół, a mięso jadali sporadycznie – na ucztach. Natomiast w Indiach miało to związek z hinduizmem, który zabrania zabijania, a także spożywania mięsa wołowego. Z kolei w Europie pojawił się on dopiero w XX wieku.

      

Przechodząc na dietę wegetariańską, dbamy o naszą planetę. Dzieje się to między innymi dlatego, że zmniejszamy emisję dwutlenku węgla nawet o 90%. To dużo. Dodatkowym plusem jest też wpływ na nasze zdrowie – przecież nie bez powodu wielu sportowców przechodzi na roślinny sposób odżywiania się. Mianowicie, wegetarianie statystycznie rzadziej chorują na choroby cywilizacyjne, takie jak cukrzyca czy nadciśnienie tętnicze.

Może się to wydawać dziwne, ale utrzymanie takiego postanowienia „Od dziś nie jem mięsa!’’ – niezależnie od tego, z jakiego powodu, nie jest wcale takie trudne i tak właśnie było w moim przypadku. W listopadzie zeszłego roku postanowiłam nie jeść mięsa do świąt Bożego Narodzenia jako niezobowiązujące doświadczenie. Minęły dwa miesiące, a ja stwierdziłam, że spodobał mi się ten czas i chcę zostać na tej diecie. Dzięki temu poznałam wiele nowych smaków, alternatyw dla produktów mięsnych.

Jeśli po tym, co napisałam, nadal masz wątpliwości, czy nie spróbować chociaż przez jeden dzień nie jeść mięsa, to mogę Ci przytoczyć ciekawostkę, że słynny grecki matematyk i filozof – Pitagoras, był wegetarianinem. Może i Tobie pomoże to w odkryciu czegoś ciekawego!

Nie trzeba kierować się zasadami etycznymi czy nawet zdrowotnymi, żeby przejść na wegetarianizm – można to zrobić z ciekawości smaków i świata.

 

Zuzanna Kowalik, kl. 1E

 

Źródła:

https://sjp.pwn.pl/sjp/wegetarianizm;2579637.html
https://www.tokfm.pl/Tokfm/56,102433,9566125,nasze-ciala-sa-grobami-zwierzat-slynni-wegetarianie.html?bo=1
https://vegetime.pl/historia-wegetarianizmu,86
https://zywienie.abczdrowie.pl/wplyw-wegetarianizmu-na-zdrowie

 

Źródło fotografii:

https://unsplash.com