W dniach 18–24 września wzięliśmy udział w realizacji programu Erasmus+ i polecieliśmy do Macedonii Północnej. Po wylądowaniu na lotnisku w Skopje pojechaliśmy do miasteczka Koczani, w którym znajduje się nasza szkoła partnerska. Po miasteczku oprowadzili nas uczniowie, którzy brali udział w Erasmusie w Polsce w czerwcu tego roku.

Dzień po przylocie odwiedziliśmy szkołę Ljupco Santov. Zostaliśmy bardzo ciepło przywitani i poczęstowani chlebem. Po krótkiej przemowie dyrektora uczniowie oprowadzili nas po szkole. Zostały dla nas przygotowane zajęcia, dzięki którym mogliśmy lepiej poznać innych uczestników programu. Po przerwie na kawę i prezentacji na temat terapeutycznej roli sztuki udaliśmy się na zwiedzanie miasta. Wieczorem czekała na nas wystawna kolacja z regionalnymi specjałami.

Następnego dnia wzięliśmy udział w zawodach, w których naszym celem było zaprojektowanie torby ze sloganem promującym zdrowy styl życia oraz plakatów o tej samej tematyce. Po zakończonych zajęciach czekała na nas grupa młodzieżowa Edinstvo, która przeprowadziła z nami krótkie warsztaty dotyczące Światowego Dnia Pokoju. Tego samego dnia pojechaliśmy zwiedzić fabrykę firmy Vincini, która jest producentem słodyczy.

Czwartego dnia wcześnie rano wyruszyliśmy do Ochrydy. Tam zwiedziliśmy Zatokę Kości – rekonstrukcję wioski na wodzie. Później udaliśmy się do Monastyru św. Nauma. Po zakończonej wycieczce po okolicach miasta udaliśmy się do Ochrydy. Tam zwiedziliśmy stare miasto, teatr antyczny oraz bazylikę w Plaoshniku – wykopaliska archeologiczne.

Następnego dnia spędziliśmy czas w Skopje. Odwiedziliśmy starą stację kolejową, która jest upamiętnieniem trzęsienia ziemi, dom Matki Teresy, Muzeum Walki Macedońskiej, stare miasto, stary bazar i rynek.

Ostatniego dnia udaliśmy się do szkoły, aby wziąć udział w warsztatach origami. Po skończonych zajęciach otrzymaliśmy certyfikaty i drobne upominki. Na zakończenie wyjazdu udaliśmy się nad jezioro Gradce w okolicach Koczani.

    

Wizyta bardzo nam się podobała. Wyjazd do innego kraju i możliwość poznania innej kultury jest ciekawym doświadczeniem. Nie codziennie ma się możliwość wyjazdu do krajów na drugim końcu Europy. Dodatkowo środowisko międzynarodowe jest dobrą okazją, aby nabrać pewności siebie w posługiwaniu się językiem angielskim. Polecamy każdemu zgłaszanie się do programu w przyszłości i mamy nadzieję, że nasze pozytywne opinie zachęcą was do wzięcia udziału w kolejnych edycjach Erasmusa.

    

Zofia Waśkiewicz, kl. 2A

Źródło zdjęć:

Własność autorki artykułu.

Opisy zdjęć, według kolejności umieszczenia ich w tekście:

1. Kolacja z regionalnymi specjałami
2. Widoki w Koczani
3. Jezioro w Ochrydzie
4. Bazylika
5. Pomniki w Skopje robią wrażenie!
6. Warszawa z okna samolotu