Codziennie każdy z nas jest narażony na stres. Niektórzy umieją się z nim należycie rozprawić, niektórzy wręcz modlą się, by nauczyć się go zwalczać. Ale, zaraz zaraz, co to właściwie jest stres? Dlaczego mamy go unikać i skąd mamy pewność, że to na pewno on?

Stres jest negatywnym odczuciem, które towarzyszy człowiekowi od zawsze. Szybkie tempo życia, cywilizacja przemysłowa, duża gęstość zaludnienia, rywalizacja wpływają na pojawienie się stresu.

 

Przez stres możemy doświadczyć wielu chorób, zarówno tych lekkich (zaburzenia odpornościowe), jak i powodujących nowotwory. Umiejętność radzenia sobie z przeciwnościami losu, pracą, szkołą zależy od m.in. osobowości, temperamentu, systemu wartości oraz stylu życia danej osoby. W dużej mierze radzenie sobie ze stresem wynika z podejścia do życia. Jeśli osoba podatna na stres zacznie chorobliwie dążyć do osiągnięcia swoich celów, znajdujących się na wysokim szczeblu możliwości, zrobi sobie tym dużą krzywdę. Ludzie są coraz bardziej rządni sukcesów, nawet gdyby mieli wyzionąć ducha. Stres pochłania tysiące osób, zarówno młodzież, jak i dorosłych. Warto zmienić własny styl życia, np. zadbać o odpowiednią dietę bogatą w minerały, np. magnez, oraz wzmożoną aktywność fizyczną, wyjść na spacer, pobyć w samotności, z przyjacielem/przyjaciółką i choć przez chwilę zapomnieć o chaosie dnia codziennego.

Na koniec kilka objawów ujawniających stres:

- drażliwość,
- nerwowość,
- lęk,
- zakłócony rytm snu.>

 

Kinga Staniek, kl. 1C

 

Źródło zdjęcia:

http://fundacjafundament.pl/wp-content/uploads/2015/09/stressed.jpg