Dzień Bezpiecznego Internetu to święto, które jest obchodzone w całej Europie na początku lutego. Jego powstanie było inicjatywą Komisji Europejskiej, która w ramach programu "Safer Internet" chciała zwrócić uwagę na kwestię bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. Dzień ten od 2004 roku w 45 krajach na świecie, w tym również w Polsce, jest obchodzony regularnie. Początkowo wydarzenie to świętowały jedynie państwa europejskie, ale już od lat Dzień Bezpiecznego Internetu przekracza granice Europy, angażując państwa z całego świata. Jego głównym założeniem jest to, by dzieci i młodzież nie były narażone na niebezpieczeństwo w trakcie korzystania z treści dostępnych w Internecie.

W Polsce Dzień Bezpiecznego Internetu organizowany jest przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę oraz NASK. Organizacje te są od dawna odpowiedzialne za realizację programu "Safer Internet" w Polsce. Powyższe fundacje od 2005 roku tworzą wspólnie Polskie Centrum Programu Safer Internet. Co roku organizatorzy angażują szkoły, różne organizacje pozarządowe, firmy i prywatne osoby do realizowania przez cały luty lokalnych inicjatyw na rzecz bezpieczeństwa młodych internautów. W tym roku Dzień Bezpiecznego Internetu w Polsce obchodzony będzie 9 lutego. Święto to ma przypominać użytkownikom Internetu o inicjowaniu i propagowaniu działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, a jego ambasadorzy mają za zadanie zaznajomić rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz ukazywać pozytywne wykorzystywanie Internetu.

Bardzo ważnym elementem korzystania z Internetu jest umiejętne posługiwanie się nim oraz posiadanie legalnych i sprawdzonych oprogramowań i systemów. Za początek Internetu można uznać koniec lat 60. XX wieku, natomiast w Polsce pojawił się on w latach 90. Od tej pory nastąpił ogromny rozwój tego źródła informacji, bez którego w chwili obecnej praktycznie nie jesteśmy w stanie się obejść. Gdyby nie Internet, w obecnych czasach prawdopodobnie nie byłoby lekcji szkolnych, co wiązałoby się z ogromnym ograniczeniem rozwoju wiedzy tysięcy uczniów. Ze wzrostem popularności i dostępności oraz z uwagi na ogólnoświatowy zasięg tej bazy wiedzy należy zauważyć, iż może być to narzędzie, za pomocą którego dochodzi do nadużyć oraz przestępstw. Aby temu zapobiec, należy aktualizować systematycznie oprogramowanie systemowe, stosować silne hasła dostępu do systemu oraz sieci domowych, nie udostępniać swojego WiFi. W Internecie nie jesteśmy anonimowi, dlatego każdy musi pamiętać, że treści zamieszczone w sieci, czyli zdjęcia, posty oraz komentarze nigdy nie zostaną usunięte, dlatego też pod żadnym pozorem nie udostępniajmy swoich danych w Internecie.

      

Przebywając w sieci, musimy bardzo uważać na złośliwe oprogramowanie, hejt, niebezpieczne strony internetowe i gry, podawanie się za kogoś innego w celu zdobycia znajomości lub popełnienia przestępstwa, przemoc w sieci, oszustów internetowych oraz przede wszystkim uzależnienie od sieci. Internet to miejsce, w którym znajduje się ogromna ilość pomocnych materiałów i artykułów, ale również miejsce przepełnione zagrożeniami, ponieważ nie wiemy, kto znajduje się po jego drugiej stronie.

 

Julia Łyczak, kl. 2CG

 

Źródła:

https://www.saferinternet.pl/dbi/o-dbi.html
https://pl.wikipedia.org/wiki/Dzie%C5%84_Bezpiecznego_Internetu
https://www.policja.pl/pol/kreci-mnie-bezpieczenst-1/31098,Dzien-Bezpiecznego-Internetu.html
https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQLnlq3xGlvkpnjH7vhKM32XjVOonyj1yMdfg&usqp=CAU