Zapraszamy do lektury gazetki szkolnej "CzachPress".

CZACHPRESS 61

 

„W piątek 27 listopada Sejm ustanowił patronów 2021 roku. Podczas trzeciego dnia 21. posiedzenia Izba uhonorowała: kard. Stefana Wyszyńskiego, Stanisława Lema, Cypriana Kamila Norwida, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego oraz Tadeusza Różewicza. 2021 będzie także rokiem Konstytucji 3 Maja.”

Stefan Wyszyński urodził się 3 sierpnia 1901 roku w Zuzeli nad Bugiem. Został ochrzczony w parafii Przemienienia Pańskiego w Zuzeli 3 sierpnia 1901 roku. Jako uczeń nie lubił poświęcać czasu na naukę, a w szczególności nie lubił matematyki. W 1910 roku jego matka, będąc na łożu śmierci, oznajmiła mu, że chce, aby został księdzem. I Komunię Świętą przyjął w kościele św. Bartłomieja w Andrzejewie w maju 1911.

2 lutego obchodzimy Dzień Pozytywnego Myślenia. W obecnych czasach dzień ten jest bardzo nam potrzebny. Zastanówmy się, czy na świat patrzymy przez różowe okulary, czy małe, niepozorne rzeczy powodują uśmiech na naszych twarzach. W ten szczególny dzień zwróćmy na to uwagę, uśmiechnijmy się bez powodu, nie troskajmy, zachwyćmy się pięknem wszystkiego, co nas otacza.

Jak ważne jest pozytywne myślenie?

8 lutego 1931 roku urodził się James Dean, symbol buntu pokoleniowego.

„Snuj marzenia tak, jakbyś miał żyć wiecznie. Żyj tak, jakbyś miał umrzeć dziś”.

James Dean obchodziłby w tym roku 90-te urodziny. Żył 24 lata, a potrzebował zaledwie kilku, by stać się ikoną kultury popularnej i legendą hollywoodzkiego kina.

8 lutego 1931 roku Mildred Wilson Dean urodziła syna Jamesa, któremu nadała drugie imię na cześć lorda Byrona. Pierwsze lata życia chłopiec spędził w rodzinnym Marion w Indianie. Mając sześć lat, przeprowadził się z rodzicami do Brentwood, gdzie rozpoczął edukację w tamtejszej szkole podstawowej. Matka wychowywała Jimmy’ego w duchu artystycznym – zaznajomiła syna z poezją, zachęciła do gry na skrzypcach i uczestnictwa w szkolnym kółku teatralnym. Mildred zmarła na raka, kiedy James miał dziewięć lat. W jednym z wywiadów Dean wyznał, że była jedyną osobą, która go rozumiała.

Dzień Bezpiecznego Internetu to święto, które jest obchodzone w całej Europie na początku lutego. Jego powstanie było inicjatywą Komisji Europejskiej, która w ramach programu "Safer Internet" chciała zwrócić uwagę na kwestię bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. Dzień ten od 2004 roku w 45 krajach na świecie, w tym również w Polsce, jest obchodzony regularnie. Początkowo wydarzenie to świętowały jedynie państwa europejskie, ale już od lat Dzień Bezpiecznego Internetu przekracza granice Europy, angażując państwa z całego świata. Jego głównym założeniem jest to, by dzieci i młodzież nie były narażone na niebezpieczeństwo w trakcie korzystania z treści dostępnych w Internecie.