Zapraszamy do lektury gazetki szkolnej "CzachPress".

CZACHPRESS 65

 

1 listopada obchodzimy dzień Wszystkich Świętych. Jest to już wieloletnia tradycja, która jest nam dobrze znana – chodzenie na cmentarze, wspominanie i modlenie się za zmarłych. Jak wygląda to święto w innych krajach i jakie są tam tradycje z tym związane? Po zagłębieniu się w ten temat znalazłam parę ciekawych informacji, którymi chciałabym podzielić się z wami w tym artykule.

Halloween w Stanach Zjednoczonych

Jest to święto, o którym pewnie każdy słyszał. Obchodzone jest wieczorem 31 października, a jego pochodzenie prawdopodobnie jest związane z celtyckim świętem Samhain. ,,Cukierek albo psikus”, kostiumy, łowienie jabłek to typowe zajęcia w halloweenową noc. Bardzo znane jest także drążenie strasznych twarzy w dyniach i wkładanie do nich świecy, co ma swoje początki w Irlandii, gdzie kształty wycinane były w burakach lub brukwi. Znana na cały świat nazwa tego święta to skrót od All Hallows’ Eve, która jest związana z wierzeniami celtyckimi o zanikaniu tej nocy bramy między światem żywych i umarłych.

„A czy znasz ty, bracie młody, / Te najmilsze dla Polaków
Szarej Wisły senne wody / I nasz stary, polski Kraków?”

Tak o Mieście Królów pisał Tadeusz Boy-Żeleński w utworze „Pieśń o ziemi naszej.” Poeta dobrze znany z lekcji języka polskiego, autor „Plotki o Weselu” Wyspiańskiego był trwale związany ze środowiskiem bohemy krakowskiej przełomu wieków XIX i XX.

Kraków od czasów niepamiętnych jest kulturową stolicą Polski. Począwszy od Jana Długosza, Wita Stwosza po Stanisława Lema czy Stanisława Mrożka, miasto to wychowało pokolenia wielkich, cenionych intelektualistów i artystów.

Dwa tygodnie temu kilka klas naszej szkoły obejrzało w pobliskiej Elektrowni film Jana Pawła Matuszyńskiego pt. „Żeby nie było śladów”. Jest to film, który opowiada o prawdziwej historii młodych chłopaków żyjących w czasach PRL-u.

Akcja filmu przedstawia wydarzenia z 1983 roku. Naród, którego największym marzeniem było życie w wolnym kraju, organizował liczne strajki i manifestacje. Duży udział miała w tym „Solidarność”, której celem było zorganizowanie pierwszych wolnych wyborów w powojennej Polsce.

"Ostatni" to uwspółcześniona adaptacja sztuki autorstwa Maksyma Gorkiego. Opowiada o dramacie rodziny, która na skutek utraty pracy przez jej żywiciela zmuszona jest do mieszkania u swego stryja. Rodzina nie do końca umie odnaleźć się w nowej sytuacji. Doprowadza to do konfliktów, które stale eskalują. Na jaw wychodzą wzajemne żale, pretensje, niesamodzielność i okrucieństwo.

Premiera odbyła się 02.10.21 roku w Teatrze Powszechnym w Radomiu, reżyserem jest Anton Malikov, zaś w sztuce zagrali: Jarosław Rabenda, Iwona Pieniążek, Marek Braun, Mateusz Michnikowski, Joanna Zagórska, Maria Gudejko, Alan Bochnak, Aleksandra Bogulewska, Izabela Brejtkop, Joanna Jędrejek, Mateusz Paluch i Michał Węgrzyński.