Zapraszamy do lektury gazetki szkolnej "CzachPress".

CZACHPRESS 40

 

Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia
redakcja gazetki szkolnej III LO w Radomiu „CzachPress”
pragnie złożyć Wszystkim Czytelnikom,
a w szczególności Dyrekcji Szkoły, Gronu Pedagogicznemu,
Uczniom oraz ich Rodzicom,
serdeczne życzenia zdrowia, szczęścia, spokoju i miłości.

Jak co roku w naszej szkole w listopadzie obchodziliśmy Dzień Francuski. Jest to niezwykłe wydarzenie dla wszystkich uczniów, ponieważ w ten jeden dzień w roku w szkole panuje wyjątkowy klimat. W przygotowania angażują się wszyscy, nawet Ci, którzy na co dzień nie uczą się języka francuskiego. Każdy chce mieć przynajmniej minimalny udział, swoim pomysłem czy radą w jakiś sposób uświetnić to wydarzenie. Pomimo regularności odbywania się, nie znajdziemy dwóch takich samych elementów, które byłyby obecne w roku poprzednim. Ważnym elementem tegorocznej uroczystości był pokaz mody.

W dzisiejszych czasach trudno o osobę, której nazwisko Agathy Christie nie byłoby znane. Jest to najpopularniejsza autorka kryminałów, których w ciągu całego życia napisała ponad 90 (łącznie ze sztukami teatralnymi). Chyba nie będzie to przesadą, jeśli napiszę, że najpopularniejszym z nich jest „Morderstwo w Orient Expressie”. Zekranizowania tego dzieła podjął się Kenneth Branagh. Jak mu to wyszło?

W tytułowym Orient Expressie dochodzi do brutalnego morderstwa. Zasztyletowany został wpływowy biznesmen, a słynny detektyw Hercules Poirot postanawia dowiedzieć się, kto to zrobił i dlaczego. Rozpoczyna swe śledztwo, z którego wynika, że zabójca znajduje się w tym samym wagonie. W jednej chwili każdy z dwunastu pasażerów staje się podejrzany.

„Ida” to dramat psychologiczny z 2015 roku wyreżyserowany przez Pawła Pawlikowskiego, który jest także autorem scenariusza. Akcja osadzona jest w Polsce lat 60. Film opowiada o relacjach pomiędzy tytułową bohaterką – sierotą wychowaną w klasztorze oraz jej ciotką – Wandą Gruz, byłą PRL-owską prokurator, zagraną przez Agatę Kuleszę, a także o ich wspólnej podróży. W jej trakcie Ida poznaje prawdę o swoim żydowskim pochodzeniu i w związku z tym pragnie odnaleźć groby rodziców.

Według opinii wielu krytyków, produkcja ta jest pewną próbą rozliczenia się z przeszłością – dotyka tematu skutków okupacji hitlerowskiej na ziemiach polskich, zwłaszcza Holokaustu, jednak robi to w sposób odmienny od innych filmów - ukazuje Żydów jako osoby bez silnej tożsamości narodowej, a Polaków jako antysemitów, co wzbudziło duże kontrowersje. Jednak stanowi to jedynie tło.