Niesamowity kryminał, ciekawa historia zapierająca dech w piersiach - to tylko dwie z wielu opinii, jakie czytałam na temat najlepszej, według niektórych, części "Millenium".

Postanowiłam więc sięgnąć po tę książkę i sprawdzić, czy warto poświęcić czas dla kryminału, którym fascynują się nie tylko fani tego gatunku, ale także ci, którzy są już znudzeni literaturą współczesną. A oto rezultaty mojego dochodzenia.

Głównym bohaterem serii jest Mikael „Kalle” Blomkvist. To dziennikarz jednej z największych gazet w Szwecji. Razem ze swoją przyjaciółką, Eriką Berger, założył „Millenium”. Poznajemy go w przełomowym momencie, gdy przegrywa proces z wpływowym przedsiębiorcą, Hansem-Erikiem Wennerströmem. Był bohaterem artykułu, przez którego publikację Blomkvist został skazany na karę więzienia. Po głośnym procesie do Mikaela zgłasza się adwokat Dirch Frode, który reprezentuje Henrika Vangera. Emerytowany prezes „Vanger Group” zleca mu znalezienie zaginionej Harriet, jego krewnej. Na czas śledztwa Blomkvist przenosi się do wioski Hedestad. Tam odkrywa mroczne sekrety rodziny Vangerów. W równoległym czasie poznajemy Lisbeth Salander. To dziewczyna o niezwykle tajemniczym życiorysie. Pracuje w firmie ochroniarskiej, w której zajmuje stanowisko researchera. Przeżywa bolesne doświadczenia, które umacniają jej charakter. Mimo swego ubezwłasnowolnienia potrafi pomóc Mikaelowi w pościgu za mordercą.

Nieszablonową postacią w tej książce jest jednak Lisbeth Salander. Jej wątek splata się z głównym, jakim jest poszukiwanie Harriet. Ona i zaginiona mają wiele wspólnego, co jeszcze bardziej zaciekawia czytelnika.

Lisbeth najbardziej przypadła mi do gustu, gdyż mogę w niej znaleźć osobę, która nie boi się wyzwań i szokuje swoim usposobieniem. Kieruje się zawsze „Analizą konsekwencji”. To uniemożliwia jej podjęcie najgorszych decyzji.

Również na dużą uwagę zasługuje Mikael, jako że jest głównym bohaterem. Na początku poznajemy go jako przegranego dziennikarza, który wkrótce przemienia się w silnego moralnie mężczyznę. „Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet” to niezwykle bogate studium charakteru. Ukazuje wiele spraw, które na co dzień są przemilczane. Czytelnik w każdym wieku odnajdzie w książce temat, który najbardziej go zaciekawi. Mimo że kryminał ten liczy ok. 600 stron, to warto czytać go do końca, gdyż zakończenie jest najbardziej zaskakujące i zachęca do czytania kolejnych dwóch części tej serii.

Osobiście obejrzałam też obie wersje filmowe książki: szwedzką i amerykańską. Najlepiej sfilmowana okazała się wersja szwedzka. Zobrazowano nawet najmniej ważne wątki poboczne z książki. Na duże brawa zasługuje Noomi Rapace, która świetnie odegrała rolę Lisbeth Salander. Serdecznie polecam tę książkę nie tylko pasjonatom kryminałów, ale także tym, którzy lubią ciekawe i nie zawsze kończące się happy endem historie. Z pewnością każdy, kto po nią sięgnie, znajdzie w niej coś pouczającego i interesującego.

Karolina Wąsik, kl. 3C

Źródło zdjęcia:

http://www.empik.com/mezczyzni-ktorzy-nienawidza-kobiet-larsson-stieg,prod4210116,ksiazka-p