III LO na Międzynarodowym Festiwalu Francuskojęzycznego Filmu Krótkometrażowego w Zielonej Górze

Międzynarodowe gwiazdy kina spotkają się z młodzieżą podczas 15. edycji Międzynarodowego Festiwalu Francuskojęzycznych Filmów Krótkometrażowych FrankoFilm – Zielona Góra już 23-26 maja w Lubuskim Teatrze, a wśród nich, nasi uczniowie z klasy humanistycznej III h!

Tematem tegorocznego festiwalu jest „Otwarcie”. Autorką koncepcji, scenariusza oraz realizatorką filmu pt: ”Ouvre les yeux”(Otwórz oczy) reprezentującego naszą szkolę, a jednocześnie nasze miasto, jest Julia Ziembicka. W filmie udział wzięli: Mateusz Kot, Natalia Gębka, Olgierd Żabiński, Wiktoria Kosakowska, Weronika Kozuń, Jan Biernacki, Oliwia Górka oraz koleżanki z Liceum Plastycznego: Katarzyna Stelmach, Monika Wiernicka, Zuzanna Wójtowicz.

Oto link do filmu: https://youtu.be/CcfKA1MJCo4

Zielona Góra, każdego roku, już od 15 lat staje się kolebką języka francuskiego. Wszystko za sprawą Festiwalu FrankoFilm – Zielona Góra, który jest wyjątkową okazją dla setek młodych ludzi z całego świata na realizowanie swojej pasji do języka poprzez sztukę kinematografii. Do udziału w tegorocznej edycji Festiwalu zgłoszono 45 filmów krótkometrażowych z 7 krajów świata  – najlepsze poznamy już 25 maja w Lubuskim Teatrze w Zielonej Górze.

Festiwal adresowany jest przede wszystkim do młodzieży szkół średnich i studentów, którzy uczą się języka francuskiego, jest jednak również otwarty na młodszych uczniów. To oni właśnie, wykorzystując film krótkometrażowy jako formę wyrazu rozbudzają swoją pasję do sztuki filmowej i jednocześnie – języka francuskiego. Organizatorzy Festiwalu wierzą, że pozwala on na odkrywanie nowych, młodych talentów kinematografii.

Międzynarodowy Festiwal Francuskojęzycznych Filmów Krótkometrażowych FrankoFilm – Zielona Góra to inicjatywa zapoczątkowana w 2002 roku przez Laurent Vavon, pełniącego obecnie funkcję dyrektora Festiwalu, prezesa organizującego go Stowarzyszenia Artownia, nauczyciela akademickiego języka francuskiego na Uniwersytecie Zielonogórskim oraz koordynatora Dni Frankofonii w Zielonej Górze. Przez ostatnie 15 lat, na Festiwalu FrankoFilm pojawiły się liczne osobistości związane ze światową kinematografią, mające związki z Francją i kulturą francuską, m. in. reżyserzy: Rafael Lewandowski i Kasia Adamik, aktorzy: Agata Buzek, Wojciech Pszoniak, Elisabeth Duda i inni ludzie kina, tacy jak np. operator filmowy Yann Seweryn.

Gościem honorowym tegorocznej edycji Festiwalu będzie wychowany i rozpoznawalny we Francji i Szwajcarii aktor młodego pokolenia – Philippe Tłokiński, w Polsce znany m. in. z tytułowej roli w najnowszym filmie Władysława Pasikowskiego „Kurier” – opowiadającego historię Jana Nowaka-Jeziorańskiego. W roli gościa specjalnego, towarzyszyć mu będzie Patrycja Volny, mieszkająca we Francji aktorka i piosenkarka, znana również z roli Marysi w filmie „Kurier”, roli Dobrej Nowiny w filmie Agnieszki Holland „Pokot” czy głośnej produkcji Netflixa „1983”.

Zobacz program festiwalu na: http://frankofilm.pl/program-15-edycji/